ISCHIA


Ischia představuje hlavní město ostrova, rozprostírá se na severovýchodě ostrova, tvoří hranici mezi mořem a horou Montagnone, zaujímá plochu 8 km², počet obyvatel cca 18 tis. Je rozdělena do dvou částí: Ischia Porto a Ischia Ponte, náleží k ní také lokalita Campagnano, San Michele a Sant´t Antuono. Ischia Porto představuje dnes moderní a živou část s velkými hotely a luxusními obchody. Via Roma a Corso Vittoria Colonna tvoří hlavní obchodní centrum Ischie, v každodenním životě plní základní úlohu ostrova - nachází se zde veřejné administrativní budovy, banky, pojišťovací společnosti a exluzivní obchody.  Ischia Ponte, původně rybářská vesnička, která si dodnes zachovala svůj původní charakter.

Dvě rozdílné části: Ischia Porto je srdcem ostrova a důležitým přístavem, odkud vyplouvají lodě do všech míst Neapolského zálivu. Domy v Ischia Porto jsou vystavěny terasovitě kolem půlkruhového přístavu, který byl původně zaplaveným sopečným kráterem a za vlády Ferdinanda II. v r. 1854 byl kanálem propojen s mořem, čímž vznikl jeden z nejbezpečnějších přístavů vůbec. V Ischia Porto se nachází staré městské lázně – Antiche Terme Comunali. V těchto lázních se využívají prameny z Fornella, Fontany a San Camilla.

Mezi Ischia Porto a Ponte se rozkládá piniový háj, který byl vysázen na původním černém lávovém poli Lava dell´Arso a vede až dolů k pláži Il Lido.

Ischia Ponte – starší historická část s nejstarší dochovanou zástavbou, Aragonským hradem, Muzeem moře, katedrálou atd.

 

CASAMICCIOLA TERME


Casamicciola je druhým největším přístavem ostrova. A nejen to, je to pravděpodobně místo nejstarších termálních lázní na ostrově. Doktor Iasolino, který jako první zkoumal účinky místních pramenů, řekl, že v Casamicciole vyvěrají termální prameny, jejichž léčebná síla vyléčí jakoukoliv nemoc. Zdejší radioaktivní alkalicko - bikarbonátové prameny se využívají ke koupelím a bahenním zábalům. Nejdůležitějšími prameny jsou: La Ritaa Gurgitello (teplota vody dosahuje více než60°C).

Legenda také praví, že právě sem – do jeskyně v blízkosti Castiglione - se uchýlila Sybila  z Kumy, aby předpověděla příchod Krista.

Casamicciola byla kompletně zničena při zemětřesení v r. 1883. Později byla znovu vybudována  a stala se exkluzivním místem pro dovolenou významných hudebníků a spisovatelů, kteří hledali klid pro svou práci. Z Casamiccioly můžete také absolvovat spoustu pěších túr a procházek, např. na horu MONTE  ROTARO - starý vulkanický kráter, dnes již zarostlý piniemi.

 

LACCO AMENO


Lacco Ameno je jednou z nejmenších obcí na ostrově a má velmi kvalitní a moderní lázně s termálními  koupelemi. Na cestě z Casamiccioly, počínaje ulicí Strada Borbonica, začíná toto malebné ischijské městečko, které je dnes sídlem mnoha luxusních hotelů s termálními prameny, lázněmi a bahenními zábaly. Četné horké prameny (např. Regina Isabella a Santa Restituta) produkují velmi radioaktivní, horkou a alkalickou (muriaticko- sulfáto-sodnou) vodu. Městečko bylo postaveno kolem malé zátoky San Montano na úpatí hory Monte Vico. Prvními osadníky byli Řekové, kteří se zde usídlili a založili osadu, což dokazují četné archeologické nálezy, které jsou uloženy v muzeu na náměstí Santa Restituta.

Symbolem městečka se stala skála zvaná Fungo (houba) původní lávová vyvřelina, kterou moře a vítr vytvarovaly do dnešní podoby.

V Lacco Amenu stával také první hotel na Ischii, který hostil mimo jiné známé osobnosti, jako Mendelssona, Andersena a Marii Curie.

Kostel patronky městečka, Santa Restituta, je zcela jistě nejstarší na Ischii, pochází z 11. století z původních tří odlišných kostelů - dva na horní části a třetí v kryptě.

 

FORIO


Městečko Forio leží ve středu západního pobřeží, je to nejvíce turisticky vyhledávaná oblast ostrova, především díky svým velkým písčitým plážím

(San Francesco, Chiaia, Citara). Forio má kolem 8000 obyvatel, je největším městečkem na ostrově a dalším důležitým přístavem. Rozkládá se od Punta Caruso k Punta Imperatore. Je to také známé vinařské centrum; 60 %  celkové produkce vína na ostrově pochází právě z Foria.

Forio je také městečko kostelů - např. kostel St. Maria Loreta v centru je fascinující svým barokním stylem a jsou v něm velmi cenné malby; farní kostel St. Vito má dvě věže, z nichž na jedné  jsou věžní hodiny a na druhé kostelní zvony, které byly odlity z několika děl darovaných Ferdinandem II. v r.1851. Nejzajímavější a nejznámější je kostel Santa Maria delle Neve - Soccorso, jehož  bílý majestátní profil doprovází rybáře při cestě na moře i při jejich návratu. Představuje směs několika stylů: gotického, renesančního i baroka, byl stavěn kousek po kousku, pokaždé v jiném stylu. A výsledek: achitektonický mix, přesto však velmi významná stavba, poutní místo  rybářů a mořeplavců. Uvnitř můžete obdivovat nádherný krucifix (na oltáři vlevo od vchodu) z 15.stol., který byl, jak praví legenda,  nalezen na pláži pod kostelem během velké bouře a svojí mocí často pomohl zachránit  lodě před ztroskotáním na útesech.

Nejznámější a nejvyhledávanější místo ve Foriu jsou však zcela jistě Poseidonovy zahrady a botanická zahradaLa Mortella.

 

SERRARA FONTANA


Je nejvýše položenou obcí na ostrově, také s nejmenším počtem obyvatel. Jižní obec ostrova je rozdělena do malých vesnic: Serrara, Fontana, Noia, Calimera, Pananto, Ciglio, Succhivo a Sant´Angelo.

Serrara: je to vesnička farmářů a vinařů, kteří zde žijí v naprosté harmonii s přírodou. Ze Serrary stoupá silnice do Fontany – nejvýše položené obce na svazích Monte Epomea –452 mn.m. Ve Fontaně se nachází kostel St. Maria della Sacca z r. 1374.

Kouzelný jižní výběžek Sant´Angelo – je nejteplejší místo na ostrově. Původně rybářská vesnička si dodnes zachovala svůj někdejší charakter, dnes je pěší zónou. Tvoří ji vesnička a výběžek Punta Sant´Angelo , který je s ní spojen100 mdlouhou písčitou pláží. Na vrcholku jsou trosky věže, zničené anglickými jednotkami admirála Nelsona v r. 1809. Sant´Angelo je místem klidu a odpočinku. Malé domky pastelových barev stojí na skalnatých kopcích, u pláže kotví rybářské loďky. Nejsou zde silnice, jenom schody a uličky, které jsou přístupné pouze pěšky. To vše dokreslují bazény, obklopené překrásnou kvetoucí vegetací, nacházejí se zde totiž další termální parky: Afroditiny a Apollonovy zahrady a Tropical park.

 

BARANO


Obec Barano má rozlohu 11 km² a leží ve výšce200 m.n.m. Patří k němu také řada malých vesnic: Buonopane, Testaccio, Piedimonte,Vateliero, Schiappone, Chieummano, Fiaiano, Molara.

Jižně od Barana ve vesnici Testaccio začíná cesta, která Vás přivede na pláž Maronti - nejdelší pláž na ostrově, vyznačuje se horkými písky a fumarolami.

Východně od Sant´Angela na pláži Maronti vede směrem do vnitrozemí úzká rokle“CAVASCURA“        - jsou to nejstarší římské lázně. Nedaleko od těchto lázní se  nacházejí  velmi významné prameny,  z nichž nejznámější je Olmitello a Nitrodi, které společně vyvěrají v Cava dell´Acquara. Oba jsou pitné a zdraví velmi prospěšné.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.